Mar 24, 2021 3:45 PM

MSAA releases All-Northwest District high school basketball teams

Posted Mar 24, 2021 3:45 PM
Several members of the 2021 Class 1 state champion Platte Valley girls' basketball team were honored by the Missouri Sportswriters and Sportscasters Association this week./ Photo by Tommy Rezac.
Several members of the 2021 Class 1 state champion Platte Valley girls' basketball team were honored by the Missouri Sportswriters and Sportscasters Association this week./ Photo by Tommy Rezac.

By TOMMY REZAC

St. Joseph Post

The Missouri Sportswriters and Sportscasters Association released its 2020-21 All-Northwest District High School teams this week.

Class 1  Girls
Malia Collins, Platte Valley, 5’6”, sr.
Jaclyn Pappert, Platte Valley, 5’10”, jr.
Maggie Collins, Platte Valley, 6’, fr.
Stephanie Turpin, Platte Valley, 5’5”, jr.
Riley McQueen, Stanberry, 5’6”, sr.
Lexi Craig, Stanberry, 5’10”, jr.
Ashton Crockett, DeKalb, 5’8”, jr.
Jacquelyn Cline, North Nodaway, 5’6”, soph.
Destiny Gutshall, Tri-County, 5’7”, jr.
Shaina Culp, Nodaway-Holt, 5’10”, sr.
Webby Bailey, Pattonsburg, 5’7”, jr.
Emma Craig, North Harrison, 5’9”, sr.
Rayleigh Guyer, South Holt, 5’5”, jr.

COY — Tyler Pedersen, Platte Valley

Class 1 Boys
Landon Poppa, Mound City, 6’5”, sr.
Tony Osburn, Mound City, 6’2”, jr.
Gage Salsbury, Mound City, 6’, sr.
Collin Sager, Stanberry, 6’5”, sr.
Austin Schwebach, Stanberry, 6’5”, jr.
Jakob Hisel, Winston, 6’, sr.
Jacob Uthe, Winston, 6’2”, Jr.
Tyler Blay, West Nodaway, 6’, sr.
Cameron Jones, Pattonsburg, 6’1”, sr.
Brett Emig, North Harrison, 5’10”, sr.
Alex Rinehart, Worth County, 5’10”, jr.
Trever McQueen, Platte Valley, 5’11”, sr.
Dylan McIntyre, Northeast Nodaway, 6’, soph.
Carson Bowman, St. Joseph Christian, 6’2”, jr.
Hunter Dawson, West Nodaway, 5’8”, jr.

Class 2 Girls
Gabby Newman, Albany, 5’5”, sr.
Sierra Anthony, Albany, 5’9”, sr.
Mercedes Parshall, East Atchison, 5’5”, sr.
Morgan Parshall,  East Atchison, 5’5”, sr.
Shae Lewis, St. Joseph: Bishop LeBlond, 5’9”, soph.
Tatum Studer, St. Joseph: Bishop LeBlond, 5’6”, soph.
Kacie Livengood, Mid-Buchanan, 5’6”, sr.
Jordan Thornton, Mid-Buchanan, 5’2”, soph.
Mary Copeland, Polo, 5’11”, jr.
Lauren Krohn, Princeton, 5’8”, jr.
Savannah Bingham, Plattsburg, 5’8”, jr.
Alaina Officer, North Andrew, 6’, sr.
Josie Roach, North Platte, 5’9”, jr.
Olivia Dierenfeldt, Osborn/Stewartsville, 5’9”, sr.
Maddie Saunders, King City, 5’6”, sr.

COY — Jackie Ziesel, St. Joseph: Bishop LeBlond

Class 2 Boys
Javan Noyes, Mid-Buchanan, 5’6”, sr.
Caden Bailey, Mid-Buchanan, 6’2”, jr.
Joe Clark, Mid-Buchanan, 6’4”, soph.
Tanner McDaniel, North Andrew, 6’3”, sr.
Owen Graham, North Andrew, 6’8”, jr.
Chris Guldan, St. Joseph: Bishop LeBlond, 6’1”, jr.
Jake Korell, St. Joseph: Bishop LeBlond, 5’10”, soph.
Isaac Bird, Gallatin, 6’4”, soph.
Payton Feiden, Gallatin, 6’1”, soph.
Kaeden Hutchinson, Albany, 6’1”, sr.
Holden Farmer, Rock Port, 6’3”, jr.
Isaia Howard, Plattsburg, 6’2”, fr.
Doran Saunders, Osborn/Stewartsville, 6’, jr.
Zeb Schwartzkopf, Princeton, 6’2”, sr.

COY – Wade Bryson, North Andrew

Class 3 Girls
Lilly Schilling, East Buchanan, 5’10”, sr.
Laken Manns, Lawson, 5’9”, sr.
Sadie Hendrickson, Lawson, 5’6”, sr.
Maycee Nichols, Lathrop, 5’7”, sr.
Maya Watkins, East Buchanan, 5’9”, soph.
Brighton Swindler, Hamilton: Penney, 5’7”, sr.
Hannah Carter, South Harrison, 6’, fr.
Madi Moore, Trenton, 5’8”, fr.

COY — Lisa Glenn, Lawson

Class 3 Boys
Brayden Sunderman, South Harrison, 6’2”, sr.
Luke Karns, South Harrison, 6’7”, sr.
Andrew Rich, Hamilton: Penney, 6’2”, jr.
Ryan Pattison, West Platte, 6’3”, jr.
Tanner Rowe, West Platte, jr.
Max Trout, Lawson, 6’2”, jr.
Jackson Gentzell, Lathrop, 6’2”, jr.
Drew Thompson, East Buchanan, 5’11”, sr.

COY – Ryan Nichols, West Platte

CLASSES 4-5 Girls

Serena Sundell, Maryville, 6’1”, sr.
Anastyn Pettlon, Maryville, 5’3”, soph.
Rylee Vierthaler, Maryville, 5’10”, soph.
Jaida Cox, Benton, 5’7”, jr.
Kianna Herrera, Benton, 5’11”, jr.
Laini Joseph, Cameron, 5’9”, sr.
Ella Moody, St. Joseph Central, 5’11”, jr.
Lauren Eiman, St. Joseph Central, 6’1”, sr.
Jessica Reeter, Chillicothe, 5’5”, soph.
Rylee Benight, Savannah, 5’6”, sr.

Co-COY — Quentin Albrecht, Maryville, and Chris Michaels, Benton

Classes 4-5 Boys
Camden Bennett, St. Joseph: Lafayette, 6’2”, soph.
Ty’Shon Page, St. Joseph: Lafayette, 6’4”, sr.
Caden Stoecklein, Maryville, 6’, soph.
Marc Gustafson, Maryville, 6’9”, sr.
Kason Mauzey, Benton, 6’6”, jr.
Griff Bonderer,  Chillicothe, 6’2”, soph.
Wes Darnell,  Savannah, 6’2”, sr.
TJ Best, Cameron, 6’2”, soph.
Will Small, St. Joseph Central, 5’10”, sr.
Lavar Felder, Jr., St. Joseph Central, 6’3”, sr.

COY – Kevin Bristol, St. Joseph: Lafayette

You can follow Tommy on Twitter @TommyKFEQ and St. Joseph Post @StJosephPost.