Jan 13, 2021 1:00 PM

KFEQ/St. Joseph Post area high school scoreboard - January 12, 2021

Posted Jan 13, 2021 1:00 PM

By TOMMY REZAC

St. Joseph Post

Girl's basketball scores

Fairfax Invitational
East Atchison 61 West Nodaway 17
Nodaway-Holt 31 St. Joseph Christian 22
Falls City 72 North Nodaway 51
South Holt 59 Rock Port 31

Stanberry Invitational
Stanberry 57 Mound City 21
King City 43 Worth County 36

Lawson Invitational
Lawson 55 Gallatin 13
- Morgan Moore 10 pts. (Lawson)

Osborn Invitational
Union Star 51 Northland Christian 17

Fairfax Invitational
East Atchison 61 West Nodaway 17
Nodaway-Holt 31 St. Joseph Christian 22
Falls City 72 North Nodaway 51
South Holt 59 Rock Port 31

Additional scores
Maryville 45 East Buchanan 32

  1. K-State commit Serena Sundell surpasses 2,000 career points - the first ever Spoofhound to reach that milestone.

Boys’ basketball scores

Cardinal Classic at Benton High School
Savannah 32 Oak Park 30. Full coverage here.
Benton 79 Northeast KC 21. Full coverage here.

Stanberry Invitational
Platte Valley 64 Worth County 63

Kearney Classic
Lafayette 59 North Kansas City 54. Irish face Kearney on Thursday night at 8 p.m.
Platte County 75 Southeast 70

Lawson Invitational
Chillicothe 49 Hamilton 38
- Andrew Rich 18 pts. (Hamilton)
Gallatin 67 Lawson 57
- Max Trout 17 pts. (Lawson)
- Isaac Bird 21 pts. (Gallatin)

Osborn Invitational
Winston 50 Polo 29
Pattonsburg 73 Union Star 34

South Harrison Tournament
Northeast Nodaway 56 Tri-County 43
North Harrison 69 Maysville 62

Additional scores
Lee’s Summit 56 St. Joseph Central 45
Center 59 Maryville 54

Wednesday schedule

Girls' basketball - Bill Burns Classic (pool play)
Savannah vs. University Academy - 6:00

Girls' basketball - South Harrison Tournament
Northeast Nodaway vs. Tri County - 6:00
Mercer vs. Maysville - 9:00 (semifinal)

Girls' basketball - Lawson Invitational (consolation)
Gallatin vs. Trenton - 5:00
Richmond vs. West Platte - 7:30

Girls' basketball - Stanberry Invite (consolation)
North Andrew vs. Mound City - 4:30
Platte Valley JV vs . Worth County - 7:30

Boys' basketball - Fairfax Invitational
North Holt vs. North Nodaway - 4:30
West Nodaway vs. South Holt - 6:00
St. Joseph Christian vs. Rock Port - 7:30 (semifinal) 
Falls City vs. East Atchison - 9:00 (semifinal)

Boys' basketball - Lawson Invitational (consolation)
North Platte vs. Trenton - 5:30
Lawson vs. Hamilton - 7:00

Boys' basketball - Bill Burns Classic (pool play)
Mid-Buchanan vs. N. Christian - 7:30

Boys' basketball - Stanberry Invitational (consolation)
Lafayette JV vs. Worth County - 6:00

You can follow Tommy on Twitter @TommyKFEQ and St. Joseph Post @StJosephPost.