Jan 14, 2021 4:03 AM

KFEQ/St. Joseph Post area high school scoreboard - January 13, 2021

Posted Jan 14, 2021 4:03 AM

By TOMMY REZAC

St. Joseph Post

We can't NOT lead off with this first one...

Boys' basketball - Stanberry Invitational (consolation)
Lafayette JV 117 Worth County 111 - 6 OT. Not a typo.

- The 228 points scored in this game broke a Stanberry Invite tournament record, and tied the state record for the most points scored in an overtime game. Lafayette's 117 points are the most scored by a team in the history of the Stanberry Invite, and Lafayette's Quinn Lowe's 43 points are an individual tournament scoring record.

Girls' basketball - Bill Burns Classic (pool play)
Savannah 52 St. Michael 43

Girls' basketball - South Harrison Tournament
Tri County 42 Northeast Nodaway 32
Mercer 64 Maysville 44

Girls' basketball - Lawson Invitational (consolation)
Trenton 38 Gallatin 33
West Platte 40 Richmond 28

Girls' basketball - Stanberry Invite (consolation)
North Andrew 47 Mound City 33
Worth County 38 Platte Valley 34

Boys' basketball - Fairfax Invitational
Nodaway-Holt 49 North Nodaway 46 (consolation)
West Nodaway 64 South Holt 38 (consolation)
St. Joseph Christian 55 Rock Port 41. Full coverage here.
Falls City 55 East Atchison 46.
- Falls City and St. Joseph Christian will play in the title game Friday night at 8 p.m.

Boys' basketball - Lawson Invitational (consolation)
North Platte vs. Trenton - missing
Lawson 46 Hamilton 18

Boys' basketball - Bill Burns Classic (pool play)
Mid-Buchanan 60 Northland Christian 45
- 400th career win for Dragons' head coach Bryce Kemper.

Other scores Wednesday
Benton 52 Platte County 31
- The Cardinals were behind seven after the first quarter and snapped a three-game losing skid.

**Thursday schedule**

Boys' basketball - Stanberry Invitational
#1 Mound City vs. #5 Stanberry - 6:00 (semifinal)
#2 North Andrew vs. #3 Worth County - 7:30 (semifinal)

Girls' basketball - Stanberry Invitational
#4 King City vs. #1 Platte Valley - 4:30 (semifinal)
#3 Albany vs. #2 Stanberry - 7:30 (semifinal)

Boys' basketball - Kearney Classic
Lafayette vs. Kearney - 6:30

Girls' basketball - Lawson Invitational
Lawson vs. North Platte - 5:00
Penney vs. Chillicothe - 7:30

Boys' basketball - Lawson Invitational
Richmond vs. West Platte - 5:30
Chillicothe vs. Gallatin - 7:00

Girls' basketball - Osborn Invitational
Winston vs. Union Star (5th place) - 4:30
Pattonsburg vs. Stewartsville-Osborn (3rd place) - 9:00

Boys' basketball - Osborn Invitational
Winston vs. DeKalb - 6:00
Pattonsburg vs. Osborn-Stewartsville - 7:30
- Both games are at Osborn.

Girls' basketball - Fairfax Invitational
St. Joseph Christian vs. West Nodaway - 4:30 (consolation semifinal)
North Nodaway vs. Rockport - 6:00 (consolation semifinal)
East Atchison vs. Nodaway-Holt - 7:30 (semifinal)
Falls City vs. South Holt - 9:00 (semifinal)

Girls' basketball - Bill Burns Classic
Lathrop vs. Van Horn - 4:30 (consolation semifinal)
Cameron vs. Mid-Buchanan - 6:00 (semifinal)

Boys' basketball - South Harrison tournament
South Harrison JV vs. Maysville (consolation semifinal) - 4:30
South Harrison vs. Northeast Nodaway - 7:30 (semifinal)

Boys' basketball - Benton Cardinal Classic
Benton vs. Metro Academy - 7:00 (semifinal)
St. Pius X vs. Savannah - 8:30 - (semifinal)

You can follow Tommy on Twitter @TommyKFEQ and St. Joseph Post @StJosephPost.